Suoraan sisältöön

Tilat yrityksille ja yhteisöille

Kaupunki vuokraa tiloja yrittäjien ja yhteisöjen tarpeisiin. Vuokraneuvottelijat kartoittavat yritysten tarpeisiin sopivat tilat, esittelevät niitä ja toimivat yhteyshenkilönä vuokrauksen kaikissa vaiheissa.

Suurin osa liiketiloista on asuinkerrostalojen pohjakerroksessa, joten ne on tarkoitettu lähinnä toimisto- tai myymäläkäyttöön. Jos tila soveltuu muuhun käyttöön, asia on mainittu vuokrausilmoituksessa.

Katso tästä vuokrattavat kohteet Oikotiellä

Tilatiedustelut ja asiakaspalvelu: kymp.yritysvuokraus@hel.fi

Yrityksiä palvelevat vuokraneuvottelijat

Eteläinen alue ja eteläisen alueen pientalot, eteläiset saaret

Keskusta, Töölö, Kamppi, Punavuori, Kaartinkaupunki, Kaivopuisto, Eira, Katajanokka, Kruununhaka, Ruoholahti, Suomenlinna, Lauttasaari, Jätkäsaari
Maarit Kontio, puh. 09 310 21522, maarit.kontio@hel.fi

Läntinen alue ja läntisen alueen pientalot

Meilahti, Ruskeasuo, Pikku-Huopalahti, Kivihaka, Etelä-Haaga, Pohjois-Haaga, Munkkiniemi, Kuusisaari-Lehtisaari, Munkkivuori, Pajamäki, Reimarla, Pitäjänmäki, Konala, Malminkartano, Kannelmäki, Maununneva, Lassila 
Riitta Airaksinen, puh. 09 310 39719, riitta.airaksinen@hel.fi

Keskinen alue

Ilmala, Itä-Pasila, Länsi-Pasila, Sörnäinen, Vallila, Kallio, Kalasatama, Toukola-Vanhakaupunki, Verkkosaari, Koskela, Käpylä
Kirsi Salonen, puh. 09 310 40373, kirsi.salonen@hel.fi

Pohjoinen alue, pientalot pohjoinen ja koillinen alue

Metsälä, Maunula-Suursuo, Oulunkylä. Patola, Veräjämäki, Länsi-Pakila, Itä-Pakila, Paloheinä, Tuomarinkylä, Torpparinmäki
Heidi Autiosuo, puh. 09 310 21014, heidi.autiosuo@hel.fi

Koillinen alue

Puistola, Suurmetsä, Tapaninvainio, Tapulikaupunki, Jakomäki, Savela, Viikki, Suutarila, Malmi, Pukinmäki, Tapanila, Siltamäki, Pihlajisto, Pihlajamäki, Pukinmäki
Jaana Salonen, puh. 09 310 21450, jaana.salonen@hel.fi

Kaakkoinen alue

Kulosaari, Herttoniemi, Roihuvuori, Tammisalo, Laajasalo, Jollas, Santahamina
Kirsi Salonen, puh. 09 310 40373, kirsi.salonen@hel.fi

Itäinen alue ja itäisen alueen pientalot

Roihupelto, Myllypuro, Kurkimäki, Kontula, Vesala, Mellunkylä, Fallbacka, Vartioharju, Vartiokylä, Puotila, Itäkeskus, Marjaniemi, Rastila, Meri-Rastila, Ramsinranta, Kallahti, Aurinkolahti, Omenamäki, Porslahti, Vuosaari
Minna Mäkelä, puh. 09 310 20490, minna.m.makela@hel.fi 

Kaakkoisen ja Östersundomin alueen pientalot, itäiset saaret sekä Malmin kenttä 

Laajasalo, Jollas, Yliskylä, Tullisaari, Hevossalmi, Kruunuvuorenranta
Ritva Autio, puh. 09 310 31992, ritva.autio@hel.fi


Yksikön päällikkö
Susanne Leppänen, puh. 09 310 20442, susanne.leppanen@hel.fi

Alueet kartalla



25.09.2020 10:25