Päänavigaatio Alanavigaatio Sisältö
Pienennä tekstiä Suurenna tekstiä  | 
|   På svenska   |   In English   |  
 
Talpan laskutus
25.05.2012
Taloushallintopalvelu  > Laskutus uudistuu vuoden 2012 alussa
Laskutus uudistui vuoden 2012 alussa
Kuuntele

Laskusuman purku hyvässä vauhdissa

Helsingin kaupungin uuden taloushallinnon tietojärjestelmän käyttöönotossa on edelleen vaikeuksia, jotka heijastuvat laskutukseen. Laskutuksen alkuvuoden sumaa on kuitenkin purettu. Kaupungin palveluiden laskutukset ovat erilaisissa vaiheissa ja esimerkiksi terveyskeskusmaksujen laskutuksessa ollaan lähes ajan tasalla.

Alkuvuoden laskuja on lähetetty noin 300 000 ja lähettämättä on vielä noin 250 000 laskua. Laskutus on alkanut hammashoidossa, päivähoidossa, koululaisten iltapäivätoiminnassa sekä sairaankuljetuksessa. ”Näyttää siltä, että suurin osa alkuvuoden laskuista saadaan lähtemään kesäkuun loppuun mennessä”, sanoo projektipäällikkö Sami Rantanen talous- ja suunnittelukeskuksesta.

Kaupungin talousarviopäällikkö Tuula Saxholm pahoittelee laskujen myöhästymisestä mahdollisesti aiheutunutta haittaa.

Kaupunki rytmittää laskujen lähettämistä tarkoituksella, jotta asiakkaalle jää aina riittävästi maksuaikaa. Laskut tulevat noin kahden viikon välein. Laskuissa on pääsääntöisesti 14 vuorokauden maksuaika. 

Jos haluatte neuvotella ja sopia maksujärjestelyistä, niin pyydämme ottamaan yhteyttä laskutuksen asiakaspalveluun:

Sosiaaliviraston ja terveyskeskuksen asiakasmaksut, puh. 09 310 25300
Muu laskutus, puh. 09 310 25630
Numeroissa palvellaan arkisin klo 8.15–16.00 (1.6. alkaen klo 8.15–15.00)

Laskutuksen etenemistä voi seurata alla olevasta linkistä:

Lista laskutuksen tilanteesta virastoittain

Kaupungin johto pahoittelee tilannetta (pdf)

     Pankkitili- ja viitenumerot vaihtuivat

Helsingin kaupunki otti vuoden 2012 alussa käyttöön uuden taloushallinnon tietojärjestelmän. Uudistuksessa Helsingin kaupungin taloushallintopalvelun lähettämiin laskuihin ja laskutukseen tulee joitakin muutoksia. Taloushallintopalvelun pankkitilit ja viitenumerointi vaihtuivat. Myös laskun ulkoasu muuttuu jonkin verran.

Mitä asiakkaan pitää tehdä?

Jos Teille tulee perinteinen paperinen lasku Helsingin kaupungin taloushallintopalvelulta, Teidän ei tarvitse tehdä mitään. Jos Teillä on käytössä kaupungin laskujen suoraveloitus tai e-lasku, on sopimus uusittava. Uusimisen voi tehdä heti sen jälkeen, kun olette saanut postin mukana vuoden 2012 ensimmäisen laskun.

Lue lisää e-laskusopimuksen uusimisesta

Lue lisää suoraveloitussopimuksen uusimisesta

Yhtenäisiin järjestelmiin

Aikaisemmin Helsingin kaupungin kanssa suoraveloitus- tai e-laskusopimusta tehdessä tarvittiin useampia sopimuksia. Joka virastoa ja liikelaitosta varten piti tehdä eri sopimus. Vuonna 2012 tehtävät uudet sopimukset mahdollistavat sen, että yhden e-laskusopimuksen jälkeen asiakas saa verkkopankkiinsa kaikki taloushallintopalvelun lähettämät kaupungin laskut. Sama koskee myös suoraveloitussopimusta.

Lue lisää uudistuksen eduista

Uudistukseen liittyvät tiedotteet

Tiedote 22.5.2012

Tiedote 8.5.2012

Tiedote 19.4.2012

Tiedote 2.4.2012

Tiedote 21.3.2012

Tiedote 9.3.2012

Tiedote 1.2.2012

23.05.2012




 
   
| Tietoa sivustosta | | Sivun ylläpito: Taloushallintopalvelu | Palaute sivusta | | Alkuun |

Helsingin kaupunki - Taloushallintopalvelu