Päänavigaatio Alanavigaatio Sisältö
Förminska texten Förstora texten  | 
  |     Suomeksi   |   In English   |  
 
Sök på Kulturcentral:
 
Sök på www.hel.fi
Sidkarta
Sök tjänster
Kulturcentral >  Verksamhetsberättelse 2007 >  Övrig verksamhet >  Kulturspåret > 
 Kulturspåret
Lyssna


Kulturspåret skall bli en stadsdelskedja mellan Kvarnbäcken och Mellungsbacka. Det skall bli det mest attraktiva ytterstadsområdet med kulturverksamhet och fritidsaktiviteter. I kulturspåret skall Mellungsbacka, Gårdsbacka, Ärvings, Tranbacka, Stensvik och Kvarnbäcken med cirka 45 000 invånare ingå.

Tanken är att invånarna skall ges möjligheter att ordna kulturverksamhet på egen hand. Där ingår webbcentret Kontupiste där invånarna i Gårdsbacka kan använda elektroniska medier. Tranbacka kulturhus öppnade 2007 och lokalerna hyrs ut till hugade arrangörer. Där finns publika datorer och trådlöst nät. På initiativ av invånarna i Mellungsbacka gav förortsfonden medel till ett liknande center som Kontupiste. Centret kommer att inrymmas i det gamla köpcentret. Dessutom har hela Mellungsby fått en områdesportal där rörliga bilder kan användas.

Kulturspåret är en process där goda erfarenheter kommer att tillämpas på alla projekt. Från stadens sida är bl.a. socialverket och arbetarinstitutet engagerade. Boendeföreningar, lokala föreningar och enskilda aktörer är med och driver och utvecklar verksamheten.

20.04.2012





   
   
| Om webbplatsen | Underhåll: Kulturcentral | Respons ang. sidan |

Helsingfors stad - Kulturcentral