Päänavigaatio Alanavigaatio Sisältö
Pienennä tekstiä Suurenna tekstiä  | 
|   På svenska   |   In English   |  
 
Nuorisoasiainkeskus
Hae sivuiltamme:

Sivukartta
Hae palveluja
Hae puhelinnumeroita
 Vauhdin huumaa Tattarisuolla
Kuuntele

Lähestyttäessä Tattarisuon mikroautorataa kuuluu moottorien jylinä jo kaukaa puiden takaa. Paikan päällä avautuu näkymä pienistä autoista kiitämässä vauhdikkaasti auringon paahtamaa, kuumaa asfalttikenttää. Käynnissä ovat joka maanantaiset nuorille avoimet karting-ajot, jonne mukaan pääsevät kaikki 10–17-vuotiaat vauhdista kiinnostuneet.
 

Moottörin jylinää
Moottorit jylisivät kun autot kiitivät pitkin rataa.


Koukussa kartingiin

Tällä kertaa ajamaan ovat tulleet Tuomas ja Eetu. Jo kättelyssä kävi ilmi, että pojilla on allaan jo monen vuoden kokemus Tattarisuosta. 14- ja 15-vuotiaat kaverukset kuitenkin toteavat, että vaikka rata on tuttu, niin aina tekee mieli tulla joka kesä uudestaan. Välillä huimat nopeudet ovat olleet jännittäviä, mutta kun homman hallitsee, niin ongelmia ei ole tullut.

Eetu ja Tuomas
Eetu ja Tuomas loivat vielä viimeiset katseet ajokkeihinsa ennen lähtöä.

Karting-kertaan sisältyy kaksi 15 minuutin ajotuokiota, jolloin radalla ajetaan vapaa-ajoa. Ajotuntiin sisältyy myös teoriaopetus. Kuskit saavat lainaan kaikki tarvittavat varusteet. Koko kesäkauden kestävä maanantainen ohjelma on ollut erittäin suosittua. Nuoria on riittänyt jonoksi asti. Kesäkuu oli täyteen varattu ja elokuukin on jo täynnä. Halukkailla on kuitenkin vielä mahdollisuutta osallistua ajoihin heinäkuun aikana, sillä silloin on tarjolla vielä vapaita paikkoja. Ajoaika tulee muistaa varata etukäteen, ja maksu ajokerrasta on 13 e.

Myös ensikertalaiset ovat tervetulleita

- Kuka tahansa voi tulla mukaan ajoihin, painottaa toiminnasta vastuussa oleva Tuomas Kukko. Ennen ajoa asiat käydään selkeästi läpi, joten ei kannata arkailla kokeilemista, vaikka olisikin ensikertalainen.
Mikroautoradan lisäksi Tattarisuon alueelta löytyy vaikka mitä muuta nuoria kiinnostavaa. Alueella on nimittäin moottorihalli, jonne halukkaat pääsevät rassaamaan ajokkejaan. Kesällä huolletaan paljon mopoja, kun taas talvella pääosa varauksista on autojen omistajilta. Paikalta löytyy kaikki tarvittava hallinosturista hitsausvälineisiin. Lisäksi kesäkaudella pidetään mopokoulua joka torstai klo 17–19 ja alueelta löytyy myös kellon ympäri aukioleva miniskeittiparkki.


Teksti ja kuvat: kesätoimittaja Alvar Tallskog


 


05.07.2012




 Lisätietoja

Liikennetoiminta

 


 

 
   
| Tietoa sivustosta | | Sivun ylläpito: Nuorisoasiainkeskus | Palaute sivusta | HOK-elanto logo | Alkuun |

Helsingin kaupunki - Nuorisoasiainkeskus