|
05.01.2011
Byggnadstillsynsverket: Tänk på risker med snölaster

Foto: Roy Koto/Helsingfors stad
Byggnadstillsynsverket vill påminna om att man nu måste hålla ett öga på det snölager som packas på takkanterna och på istappar som bildas där. Snölaster som samlats på taken och snö som blivit vattnig vid mildare väder är risker för byggnadskonstruktionerna.
Också då snö röjs bort finns det risker att beakta. Utöver att arbetarnas säkerhet tryggas måste man se till att både folk som rör sig på gatan och egendom skyddas då snö kastas ner. Det avspärrade området ska vara tillräckligt stort, och medan snön kastas ner ska det på marken finnas en person som varnar folk om det pågående arbetet och vid behov hindrar folk att gå in på området.
Man kan själv kontrollera snölasten exempelvis med ett genomskinligt litermått. Om man låter snön smälta till vatten får man fram dess vattenvärde. Då man mäter snödjupet och minns att 1 kubik vatten väger 1 ton kan man lätt beräkna lasten.
Om exempelvis 1 liter snö blir 2 deciliter vatten blir 1 kubik snö 200 liter och väger 200 kilo. Ett 50 centimeter djupt snölager ger upphov till en tyngd på 100 kilo per kvadratmeter. Uträkning: 0,2 × 1 000 kg/m² × 0,5 = 100 kg/m²).
Snöarbetena på fastigheterna hör till fastighetsägarnas eget ansvarsområde. Det framgår av bruks- och underhållsanvisningarna för byggnaden hur taket är dimensionerat för snölaster och hurdana åtgärder som ska vidtas då snömängden börjar vara maximal.
|