
Kuva: Seppo Laakso / Helsingin kaupunki
Helsingin lukioista yli 500 toisen vuoden opiskelijaa osallistuu vanhojen tansseihin ensi perjantaina. Tanssit ovat tänä vuonna osa Helsinki 200-vuotisen pääkaupunkiuden juhlavuotta. Sen kunniaksi oppilaita on rohkaistu pukeutumaan vanhoihin asuihin ja tansseiksi on valittu suosittuja ikivihreitä.
Vanhojenpäivän tansseissa esiintyy kahdeksan helsinkiläiskoulua: Elias-koulu, Englantilainen koulu, Helsingin kuvataidelukio, Helsingin Saksalainen koulu, Kulosaaren yhteiskoulu, Mäkelänrinteen lukio, Sibelius-lukio ja Suomalais-venäläinen koulu.
Tilaisuuden avaa kello 14 Helsingin apulaiskaupunginjohtaja Tuula Haatainen. Tilaisuus päättyy yhteisvalsseihin kaikkien koulujen ja yleisön kanssa. Musiikista vastaa historiallisiin juhla-asuihin pukeutunut Helsingin poliisisoittokunta Esko Heikkisen johdolla.
Torstai-iltana yksittäiset koulut järjestävät yleensä oman Vanhojen tanssien iltajuhlan lukion toisen vuoden opiskelijoiden lähipiirille. Perjantaina aamupäivällä monet lukiolaiset käyvät esiintymässä myös lähikouluissa ja vanhainkodeissa.
Tanssit järjestetään 17. helmikuuta kello 14 alkaen Helsingin Jäähallissa (kartalla). Tilaisuus kestää noin puolitoista tuntia ja sinne on yleisölle vapaa pääsy.
Lisää aiheesta
Opetusviraston sivuilla |